o nás
baterie
lisy
hodiny
chemický velín
vývoj
reference

Úvodní stránka

vlastnosti NiCd baterií údržba baterií zařízení FZ80 rozšíření FZ80 pro Pb a LiFePO4 Historie tohoto zařízení pozadí

Jak se měřily aku články dříve

První zadání na měření kapacity aku článků jsme dostali ještě jako ÚVAR ŽPO od generálního ředitelství v roce 1985. Zařízení tehdy mělo nahradit ruční měření kapacity aku článků a mělo roztřídit články do kategorií 100 - 80%, 80 - 60% a na nevyhovující pod 60%. Články NiCd na rozdíl od jiných baterií musí být též pravidelně vybíjeny a proto zařízení muselo zajistit i jejich formování.

Pro řízení procesu jsme použili tehdy nově vyvíjený 8 bitový mikropočítač SAPI1 s procesorem Intel 8080. Pro regulaci proudu bychom sice už tehdy mohli použít tyristorový měnič ČKD, ale nakonec jsme dali přednost mnohem levnějšímu a na údržbu jednoduššímu rotačnímu soustrojí.

První prototypové zařízení pracovalo od roku 1987 v ŽOS Nymburk. Se zařízením byly získávány první provozní zkušenosti nejen s jeho spolehlivostí, ale i s vhodným způsobem připojení článků z hlediska omezení úbytků měřeného napětí a dlouhodobé odolnosti svorek v korozivním alkalickém prostředí.

V té době už byla v provozu řada měřících zařízení bez procesorového řízení, kde pro automatizaci byly použity elektromechanické prvky. Tato zařízení pocházela ze 60. a 70. let minulého století.

V ŽOS Plzeň byla řada vybíjecích zařízení a též se tam zkoušelo místo přesné regulace vybíjecího proudu měřit prošlý náboj (součin proudu a času). Ruční nastavování proudu na principu stlačování grafitových desek nebylo stálé a proud se musel pravidelně kontrolovat. velín starého vybíjecího zařízení v ŽOS Plzeň
Podle názoru elektrochemiků tak lze získat dostatečně přesný výsledek, ale drážní předpis toto zjednodušení nepřipouští.

V ŽOS Krnov bylo zařízení, které regulovalo vybíjecí proud pomocí regulačního odporu s motorovým pohonem. Na každý článek bylo připojeno podpěťové relé ovládající stykač. Každý článek měl svoji žárovku v registračním přístroji, kde se posunoval ozalitový papír. Po vyvolání ve čpavkové vývojce stačilo udělat čáru na 60 a 80% a články byly roztříděné.

Naše první zařízení bylo sice již mnohem dokonalejší, ale mělo ještě řadu nedostatků. Převodník pro regulaci proudu měl rozlišení jen 8 bitů a jeho přesnost byla cca 1%. Napětí článků se místo galvanického oddělení převádělo na společný potenciál proudovými převodníky, které do měření zanášely chybu. Jak se časem v agresivním prostředí zvětšovaly svodové proudy desek i tranzistorů, chyba se z původních 20 mV zvětšovala i na více než 50 mV a každý vstup měřil jinak.

Největší chybu ale způsobovalo měření času. Regulace proudu buzením dynama byla pomalá a odpojení článku včetně snížení proudu na nulu a naregulování na původní hodnotu trvalo cca 7 vteřin. Při 96 článcích to byla u posledního chyba přes 11 minut (3,7% z 5 hodin vybíjecí doby).

Zařízení sice svůj účel splnilo, ale pozdějším požadavkům na vyšší přesnost měření již nevyhovělo.

Nová koncepce zařízení

zařízení FZ80 Po roce 1992 jsme už jako firma PIK vyráběli zařízení s tyristorovým regulátorem Simoreg a s počítačem PC. Z počátku jsme používali řídící systém Amit, později jsme ho nahradili svým jednoúčelovým. Jednotlivé moduly jsou postupně zdokonalovány, ale ve většině případů jsou nové moduly zaměnitelné s těmi staršími. Tak je zajištěn nejen servis těchto starších zařízení, ale i možnost jejich postupné modernizace.

Připojení článků

připojení článku

Mimo vývoje vlastního zařízení jsme se věnovali i způsobu připojování článků. Z počátku bylo snahou uživatelů ušetřit si práci a připojovat články pomocí velkých "nabíječkových" krokosvorek. Po setření vrstvy niklu se však zvětšoval přechodový odpor a zvětšovaly se napěťové úbytky. Rozdělení svorky na napěťovou a proudovou část bylo též nespolehlivé. Tyto svorky jsou úspěšně používány pouze u malých zařízení s proudem do 10 A. Zkoušely se i různé kontaktní hlavy, ale ničil je elektrolyt rozprašovaný při nabíjení z článků.

Nejlépe se osvědčily příložky utahované pod matici. Při použití pneumatických utahováků je pracnost připojení nízká a připojení článků je spolehlivé.

Vývojem prošly i koncovky kabelů. Původně jsme používali pájecí oka a PVC bužírku. Bužírka nezajistila těsnost a od oka do kabelu vzlínal hydroxid. Životnost šňůr byla 3 - 5 let. V současné době používáme speciální lisovací oka s možností dodatečného zapájení překrytá smrštivou bužírkou. Některé šňůry tohoto typu jsou v provozu už 10 let a zatím nejeví známky většího opotřebení. To se u šňůr pozná při maximálním proudu podle nárůstu teploty v místě ztenčení vodičů.