o nás
baterie
lisy
hodiny
chemický velín
vývoj
reference

Úvodní stránka

Řídící hodiny displeje podružné hodiny PD4 stopky ST1, ST2, STmin technická podpora Historie vývoje hodin PIK pozadí

Displeje DCD-1 až DCD-4

stolní displej DCD-2

LED displeje DCD-1 až DCD-4 jsou určené pro připojení k hodinám DCF-1R. Jednotlivé typy displejů se liší velikostí číslic. Nejmenší displeje DCD-1 s výškou číslic 17 mm vyrábíme ve stolním provedení. Displeje DCD-2 s výškou číslic 25 mm vyrábíme jako stolní i jako nástěnné, větší typy displejů vyrábíme pouze v nástěnném provedení. Všechny typy displejů vyrábíme dle požadavků červeně, nebo zeleně svítící.

nástěnný displej DCD-4 Červené displeje svítí výrazněji a jsou vhodné i do míst přímo osvětlených sluncem. Zelené displeje jsou pro příjemnější barvu světla vhodné na pracoviště, kde je potřeba hodiny pozorovat častěji. Povrch skla displejů je polomatný, antireflexní. Jas displejů DCD-3 a DCD-4 je řízen v závislosti na vnějším osvětlení, jas stolních displejů DCD-2 lze ručně nastavit knoflíkem na zadní stěně.

Stolní displeje jsou montovány do plastových skříněk o rozměrech 63x203x160 mm, po dohodě je možné i jiné provedení. Nástěnné displeje mají kovový, černý rámeček s antireflexním sklem, nebo kryt z průhledného tvarovaného plastu. Rozměry nástěnných displejů jsou:

typ displeje výška číslic celková výška šířka hloubka
DCD-1 17 mm 63 mm 203 mm 160 mm
DCD-2S 25 mm 63 mm 203 mm 160 mm
DCD-2N 25 mm 60 mm 185 mm 32 mm
DCD-3 57 mm 80 mm 360 mm 35 mm
DCD-4 100 mm 130 mm 680 mm 40 mm

Nabídka na modernizaci displejů

Stolní displeje DCD-2 jsou nejpoužívanější a jsou vyráběny již od roku 1993. Za tu dobu došlo v jejich konstrukci k mnoha změnám s cílem zlepšení jejich parametrů.

Nejstarší typy displejů mají přední desku z probarveného plexiskla. Probarvení časem vybledne a tím se čitelnost displejů zhoršuje. V současné době používáme čiré sklo nebo plast a červený (zelený) filtr tvoří samolepící fólie. Její odstín lépe vyhovuje LED segmentovkám v displeji, takže displej má vyšší kontrast aniž by oslňoval. U starých displejů lze přední desku vyměnit.

Pro lepší oddělení jednotlivých dvojčíslí byly v prvních displejích rozsvíceny desetinné tečky na segmentovkách. Později jsme mezi dvojčíslí začali vkládat dvojtečky běžné pro zobrazení času. Tyto dvojtečky lze též dodatečně doplnit do starých displejů.

Displeje jsou napájeny napětím 12V, ale na segmentovkách je napětí pouze 4,5V. U starých displejů se pro snížení napětí používal lineární stabilizátor. V nových displejích je místo tranzistoru s chladičem modul spínaného regulátoru řízený z desky shodně jako původní tranzistor. Displej s tímto modulem má přibližně 40 % spotřeby původního displeje, takže na stávající hodiny a vedení lze připojit až dvojnásobný počet displejů.

U nových displejů (pouze stolní verze DCD-2) je na zadní straně regulace jasu. U starších displejů lze jas nastavit pouze trimrem uvnitř skříňky a i tyto displeje je možné je možné dodatečně vybavit potenciometrem. Je též možné potenciometr kombinovat s fotoodporem pro automatické řízení jasu v závislosti na osvětlení místnosti.